preloader

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Dijital diş hekimliği nedir sorusu son dönemlerde pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alır. Dijital diş hekimliği; teşhis koyma, planlama yapma ve tedavi etme sırasında tam anlamıyla ya da kısmen bilgisayar ile desteklenen cihazların, tekniklerin ve yeni teknolojilerin kullanıldığı bir alandır.

Dijital diş hekimliği; insanların hatalarını büyük oranda azaltıp, üretimdeki hassasiyeti ekstra artırmak, aynı zamanda da tedavilerin süresini bir tık daha kısaltmak için geliştirilmiş olan yeni nesil yöntemler arasındadır. Dijital diş hekimliği alanında; dolgu, komplike implant tedavileri, gülüş tasarımı, estetik planlama, ortodontik işlemler ve porselen kaplama gibi akla gelebilecek pek çok uygulama yapılabilir. Bu işlemlerin her biri dijital teknolojiler ve modern cihazlar kullanılarak yapılır.

Dijital diş hekimliği, hız ve üretim konusunda büyük avantaj sağlar. Aynı zamanda hastaya özel olarak üretilen kaplama, dolgu, köprü, gece plakları, ortodonti plakları ya da buna benzer bütün uygulamaların üretim dataları veri tabanları kapsamında saklanabilir. İlerleyen dönemlerde farklı bir nedenle tekrardan üretilmesi gerektiği zaman hastadan yeniden ölçü alımına gerek duyulmadan aynı data ile sıfırdan üretim yapılabilir. Hatta hastanın farklı şehirlerde ya da ülkelerde yaşaması sebebiyle kliniğimize gelememesi durumunda bu datalar online biçimde de gönderilebilir. Bu sayede de aynı data kapsamında yeni üretim hastanın yaşamını sürdüğü yerde de yapılabilir. Bu alanda daha fazla bilgi edinmek için uzman ekiplerimizi her daim arayabilirsiniz.

dijital diş hekimliği

Dijital diş hekimliği kapsamında hastaların ağızlarının mevcut durumu taranıp kaydedilir. Bu sayede de ileride yeniden yapılan taramalar ile karşılaştırma yapılabilir. Böylece aşınma, yer değiştirme ya da buna benzer değişiklikler kolayca tespit edilebilir. Size her zaman en iyi ile hizmet vermek isteyen polikliniğimiz uzmanlarını her zaman arayabilir, kaliteli hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

CAD-CAM Nedir? Nasıl Çalışır?
Estetik diş hekimliği alanında sıklıkla kullandığı teknikler arasında yer alan CAD CAM, hastaların hayalini kurduğu gibi dişler üretmeyi sağlar. Bu teknik, özellikle de porselen restorasyonlar ve protezler konusunda hem estetik hem de sağlıklı biçimde tasarlanıp imal edilmesinde kullanılır.

Bilgisayar destekli şekilde diş tasarımının yapılması ve üretilmesi anlamı taşıyan CAD CAM dental sistemi, pek çok açıdan büyük kolaylık sağlar. Bu yöntemle hastadan ölçü için ekstra malzeme kullanmadan, ağız içi tarayıcılar ile dişlerin ölçüsü tek seferde kolayca alınır. Bu yöntem, yeni nesil uygulamalar arasında yer alır. Özellikle de kısıtlı olan ağız açıklığı ya da öğürme gibi reflekslerin yoğun olduğu kişilerde rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanı sıra son derece uyumlu ve başarılı bir tedavi sunar. Bilgisayar ile entegre halinde olan kamera sayesinde dişlerden görüntü alınır. Bu sayede protez tasarımı yapılarak tek seansta kusursuz biçimde restorasyonların ortaya çıkarılır. CAD CAM dental sistemi genel olarak; implant, kaplama, protez, porselen dolgu ve lamina gibi tedavilerde kullanılır.

CAD CAM; bilgisayarlarda CAD adı verilen özel yazılımlar ile hastalara en uygun diş yapıları ile beraber protezler dizayn edilir. Sonrasında da renk tonlamaları yapılıp hastaların tedavisi tamamlanır. CAD CAM dental ile hastaların hayalindeki dişlere kavuşması daha kolay olur. Aynı zamanda bu sistem, son derece de güvenlidir. CAD CAM dental uygulaması ile dişler, birebir ve 3 boyutlu şekilde tasarlanır. Bu sayede üretim aşamasında hata payı yok denecek kadar az olur. Protezler de bu sistemle sorunsuz biçimde uygulanır. Bir yandan da CAD CAM aracılığıyla 10 ile 15 dakika kadar süren tarama işleminin ardından dijital restorasyonun tasarımı mikron boyutuna indirgenir.

Dentasel Polikliniği’miz dijital diş hekimliği alanında da gayet başarılıdır. Sunduğumuz hizmetlerle hastaları hayaline kavuşturmayı amaç ediniyoruz.

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları Nelerdir?
dijital diş hekimliği

Dijital diş hekimliği, ağız ve diş sağlığındaki uygulamalar açısından birçok avantaj sağlar. Bu avantajlara hem hastalar hem de hekimlerimiz sahip olur. Dijital diş hekimliği avantajları kısaca şu şekilde sıralanabilir;

Son derece kısa bir süre içerisinde kusursuz gülüşlere sahip olunabilir.
10 dakika gibi kısa bir zaman zarfında porselen diş gibi tedaviler yapılır.
Ağız yapısı hassas ve süreci zorlu geçen hastalar için dahi konforlu bir süreç imkanı sunulur.
Yeni nesil teknolojiler kullanılarak üretilen ekipmanlar, uzun ömürlü bir deneyim sunar.
Kaliteli ekipmanlar sayesinde aşınma gibi durumlar oluşmaz.
Laboratuvarlarda dolayı ortaya çıkabilecek hata oranı sıfıra indirilir.
İmplant gibi hassas tedavilerin her biri ağrısız ve kusursuz biçimde yapılır.
Ölçü gibi ufak hatalar meydana gelmez.
Dijital Diş Hekimliği Ölçü Alınma Süreci Nedir?
Dijital diş hekimliği ölçü alınma süreci farklı aşamalardan meydana gelir. Bu aşamalardan bahsetmek gerekirse;

Optik lazer kamera aracılığıyla dijital ölçü alınıp bilgisayara aktarılır.
Ölçü, 3 boyutlu görüntüye çevrildikten sonra hekimlerimiz tarafından uygun tedavi belirlenir.
Tasarım aşaması bittikten sonra diğer detaylar seçilir. Ardından CAD sistemi ile işlem başlatılır.

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare